Butla lata 70.-80. XX w. Z. Horbowy

Dostępność: tak
Cena: 4 500,00 zł

Cena regularna:

4500.00
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Kod produktu: 6852_20200602162329
Pin It

Opis

Unikatowa Szklana „Butla ze Smoczkiem” – Rarytas Kolekcjonerski

Prezentujemy obiekt o wyjątkowym statusie na rynku antykwarycznym – autorską formę wazonu, potocznie nazywaną „butlą ze smoczkiem”. Ten rzadki okaz, pochodzący z lat 70.-80. XX wieku, powstał w Hucie Szkła Artystycznego „Barbara” w Polanicy Zdroju i jest przypisywany projektowi Zbigniewa Horbowego. Stanowi on prawdziwą gratkę dla pasjonatów polskiego wzornictwa, będąc ciekawą i znacznie mniej dostępną alternatywą dla popularnych butli typu „Alicja”. Jego unikatowość wynika nie tylko z nieczęstego występowania na rynku, ale przede wszystkim z wyrafinowanej, kontrastowej kompozycji materiałowej.

Opis przedmiotu

Wazon zachwyca mistrzowskim operowaniem kolorem i fakturą. Główny korpus butli utrzymany jest w ciepłej, gradialnej tonacji, płynnie przechodząc od nasyconego bursztynowo-miodowego odcienia aż po subtelny beż. Całość zwieńczona jest wyrazistym kołnierzem przy wlewie, którego barwa powtarza intensywny pomarańczowy, mleczny ton. Największym atutem kompozycji jest dekoracyjne uszko, umieszczone tuż pod krawędzią wlewu. Element ten, osadzony na szklanym przylepiaku, wykonany został z transparentnego szkła w odmiennym odcieniu pomarańczy. Kontrast między transparentnym „smoczkiem” a mlecznym korpusem tworzy niezwykłe efekty plastyczne, które dodatkowo wzmacnia dekoracyjny „zawijas” wokół krawędzi wlewu, pełen naturalnych przebarwień masy szklanej.

  • Projektant: Zbigniew Horbowy (przypisanie).

  • Wytwórnia: Huta Szkła Artystycznego „Barbara” w Polanicy Zdroju.

  • Technika: Szkło sodowe, barwione w masie, formowane ręcznie.

  • Wymiary: 23 cm (wysokość) x 17,5 cm x 17,5 cm.

  • Stan zachowania: Obiekt w bardzo dobrym stanie, bez uszkodzeń czy ubytków.

Kontekst artystyczny: Wzornictwo Huty „Barbara”

Produkty z polanickiej huty „Barbara”, szczególnie te wychodzące spod ręki mistrza Horbowego, są uznawane za kanon powojennego polskiego szkła artystycznego. Prezentowana butla to przykład odważnej zabawy formą i kolorem, charakterystycznej dla nurtu eksperymentalnego w polskim szklarstwie. Obiekty te, ze względu na swój unikatowy charakter i ręczny proces wytwarzania, zyskują na wartości, stając się poszukiwanymi okazami w kolekcjach współczesnego designu.

Nota galerii

Obiekt o wyjątkowej wartości kolekcjonerskiej. Rzadkość występowania tej konkretnej formy na rynku czyni ją prawdziwym rarytasem dla miłośników polskiego szkła użytkowego. Intensywna, ciepła kolorystyka sprawia, że wazon będzie nie tylko funkcjonalnym przedmiotem, ale także silnym, dekoracyjnym akcentem w każdym wnętrzu. Jest to propozycja dla konesera, który potrafi docenić historyczne znaczenie polskiego szklarstwa oraz unikatowość projektu, który przetrwał próbę czasu w tak nienagannym stanie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl