Zestaw śniadaniowy w stylu orientalnym
filiżanka do mokki ze spodkiem i talerzem
UNIKAT!
Sarreguemines z tarczą i koroną, sygnatura ok. 1860r., Francja
Porcelana glazurowana, malowana ręcznie.
Na spodzie znak wytwórni Sarreguemine z sygnaturą podszkliwną.
Ręcznie malowana dekoracja utrzymana w modzie na tzw. 'japonizmu', motywy orientalne z Dalekiego Wschodu w połączeniu z duchem Europy dawały zaskakująco piękne efekty.
Bardzo dobrze zachowana, bez uszkodzeń.
filiżanka do mokki wysokość: 6 cm, średnica: 6,6 cm, długość: 8,5 cm
Podstawka: średnica: 13 cm, wys: 1.6 cm
talerz, średnica: 18,6 cm
Nicolas-Henri Jacobi z dwoma wspólnikami założył pierwszą fabrykę w 1790 r. Warunki ekonomiczne w tym czasie nie sprzyjały jednak rozwojowi przedsiębiorstwa.
Paul Utzschneider przejął fabrykę w 1800 roku. Jednym z jego najlepszych klientów był Napoleon. Alexandre de Geiger zaczął kierowanie zakładem w 1838 roku. Rozwinął korzystną współpracę z firmą Villeroy & Boch. W latach 1853 i 1860 powstały dwie nowe fabryki wykorzystujące do produkcji maszyny parowe.
Paul Utzschneider, następnie jego syn Alexander Geiger i jego wnuk, Paul de Geiger wprowadzili w XIX w. małe miasto Sarreguemines do światowej branży wytwórców fajansu. Fajans Sarreguemines produkował talerze, wazony, doniczki czy kominki.
Zgodnie z postanowieniami Traktatu Frankfurckiego z 10 maja 1871 roku, który zakończył wojnę francusko-pruską, francuski departament Moselle został anektowany przez Niemcy. W tym też roku władzę w firmie objął Paul de Geiger, ktHe died in 1913. Utóry rządził do swojej śmierci w 1913 r. Firma Utzschneider & Cie została podzielona na dwie części - jedna objęła działalność w Sarreguemines, a druga zakłady francuskie.
Po zakończeniu I wojny światowej firma została ponownie zjednoczona pod nazwą Sarreguemines - Digoin - Vitry-le-François i była prowadzona przez rodzinę Cazal.
źródło: theoldstuff. com